برش لیزر استیل

برش لیزر استیل

برش لیزری چیست؟

 

برش لیزری از یک اشعه بسیار قدرتمند برای برش متریال استفاده می‌کند که پارامترهای لازم برای این برش توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند. همانطور که لیزر اشعه خود را بر روی متریال مورد نظر حرکت می‌دهد، هر چیزی که در مسیرش باشد را بخار کرده، سوزانده یا ذوب می‌کند. یکی از مزایای تکنولوژی برش لیزری این است که محصول برش خورده به ندرت نیاز به پرداخت نهایی دارد زیرا این فرآیند یک سطح پرداخت شده با کیفیت را به شما تحویل می‌دهد.

برش لیزری فلزات تکنولوژی است که از دستگاه لیزر برای برش فلزات استفاده می کند و در صنایع مختلف قابل استفاده است.  دقت برش لیزری فلزات نسبت به سایر دستگاه ها بسیار بالا است و به راحتی می توان قطعات بسیار پیچیده را برش زد. همچنین در برش لیزری،  فلزات ضایعات کمتری نسبت به سایر روش های برش ایجاد می شود . از مزایای دیگر دستگاه برش لیزر فلزات، عدم نیاز به ساخت قالب برای برش است .

تکنولوژی برش لیزری دو قالب دارد:
سیستم‌های gantry (گانتری) و galvanometer (گالوانومتری). سیستم‌های گانتری لیزر را در موقعیت عمود بر روی متریال مورد نظر قرار می‌دهند و ماشین به صورت فیزیکی اشعه را بر روی سطح آن هدایت می‌کند. از آنجایی که گانتری سیستمی کند است، تولید کنندگان معمولاً برای تولید نمونه‌های اولیه از آن استفاده می‌کنند. در مقابل سیستم‌های گالوانومتری از زوایای بازتابی برای تغییر موقعیت اشعه لیزر استفاده می‌‌کنند و سرعت آن‌ها نیز ۱۰۰ پا در دقیقه (۳۰٫۴۸ متر در دقیقه) است. سازندگان معمولاً از سیستم‌های گالوانومتری برای تولید نهایی خود استفاده می‌کنند.

 

مکانیک پایه تکنولوژی برش لیزری

ماشین لیزری از تکنیک‌های انگیزشی و تقویتی برای تبدیل انرژی الکتریکی به اشعه‌ای با تراکم بالا استفاده می‌کند. انگیزش زمانی رخ می‌دهد که الکترون‌ها توسط یک منبع خارجی مانند لامپ فلشی یا قوس الکتریکی برانگیخته می‌شوند. تقویت از طریق رزوناتور اُپتیکال در حفره‌ای که میان دو آینه قرار گرفته رخ می‌دهد. یک آینه بازتابنده است درحالیکه آینه دیگر تقریباً انتقال دهنده است و این اجازه می‌دهد تا انرژی اشعه به محیط لیزری باز گردد جایی که انتشار بیشتری را برمی‌انگیزد. اگر یک فوتون با رزوناتور هم‌تراز نباشد آینه‌ها آن را دوباره هدایت نمی‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که فقط فوتون‌های دارای جهت درست تقویت شده و اشعه‌ای منسجم را ایجاد کنند.

دستگاه لیزر برش مخصوص فلزات قابلیت استفاده در کلیه صنایعی که احتیاج به برش های دقیق، بدون رنجه و لبه نظیر استیل، مس، برنج، آهن، آلومینیوم، برنز، فولاد و … را دارند. برش لیزری مخصوص فلزات جهت صنایعی نظیر خودروسازی، پلاک سازی، مشبک سازی، قطعه سازی، زیورآلات و بدلیجات، لوازم تزئینی، تبلیغات، معرق، پزشکی،  و … مناسب است.

خواص اشعه لیزر

تکنولوژی اشعه لیزر دارای تعدادی خواص کم و منحصر به فرد است. خواص اُپتیکال آن شامل انسجام، تک رنگی، انکسار (شکست) و پرتوافکنی است. انسجام شامل ارتباط میان مؤلفه‌های مغناطیسی و الکترونیکی موج الکترومگنتیک است. لیزر زمانی منسجم است که مؤلفه‌های مغناطیسی و الکترونیکی هم‌تراز باشند. تک رنگی با اندازه‌گیری عرض خط طیفی مشخص می‌شود. هرچه میزان تک‌رنگی بیشتر باشد محدوده فرکانس‌هایی که لیزر می‌تواند تولید کند کمتر است. انکسار (شکست) فرآیندی است که در آن اشعه در برخورد با سطوح لبه‌دار تیز دچار خمیدگی می‌شود. اشعه‌های لیزری دارای پراکندگی بسیار کمی هستند یعنی قدرت خود را در طول یک فاصله بسیار کم از دست می‌دهند. به میزان قدرتی که در هر واحد از مساحت زاویه فضایی منتشر می‌شود پرتوافکنی اشعه لیزری می‌گویند. نمی‌توان پرتوافکنی را از طریق دستکاری اُپتیکال افزایش داد زیرا تحت تاثیر حفره طراحی شده در لیزر است.

برش لیزر استیل و آلومینیوم نظری- تلفن تماس 02177339471

برش لیزر استیل و آلومینیوم نظری-
تلفن تماس ۰۲۱۷۷۳۳۹۴۷۱

برش لیزری فیبری

فرآیندی که در اینجا استفاده شود موج متوالی لیزرهای فیبری و لیزرهای فیبری پالسی است. این ،فرآیند شباهت‌هایی را به فرآیند برش کریستالی دارد چراکه در واقع فیبر اُپتیکال نیز در رده جامدات قرار دارد و داری طول موجی به بزرگی ۱٫۰۶۴ میکرومتر است.

لیزر بنیادی که با عنوان ” لیزر دانه‌ ” نیز شناخته می‌شود اشعه لیزری را تولید می‌کند که توسط فایبرگلاس و دیودهای تلمبه‌ای تقویت می‌شود و در نتیجه اشعه‌ای قدرتمندتر و پایدارتر خواهیم داشت. می‌توان از این روش هم برای فلزات و هم غیر فلزات استفاده کرد و ۱۰۰ برابر قوی‌تر دستگاه لیزر گازی است.

بزرگترین مزیتی که لیزر فیبری دارد این است که مدت زمان بیشتری کار کرده و طول عمر بیشتری نسبت به دو نوع لیزر قبلی دارد، یعنی چیزی حدود ۲۵٫۰۰۰ ساعت. تعمیرات و نگهداری آن نیز بسیار راحت بوده و در صورت نیاز به تعویض قطعات، قیمت قطعات جانبی آن‌ بسیار ارزان است.

شدت اشعه لیزر فیبری ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از لیزر گازی است و در صورت نیاز به تعمیر قطعات آن ارزان است، گرچه که این ماشین‌ها به ندرت نیاز به تعمیر پیدا می‌‌کنند.

 

آیا آموزش ویژه‌ای برای کار با تکنولوژی برش لیزری نیاز است؟

یکی از مزایای تکنولوژی برش لیزری افزایش روز افزون منحنی یادگیری کار با آن است. می‌توان از طریق یک صفحه لمسی کامپیوتری بیشتر این فرآیند را مدیریت کرد که این باعث می‌شود تا بخشی از کار اپراتورهای دستگاه کم شود.

 

چه چیزهایی برای نصب دستگاه برش لیزری لازم است؟

فرآیند نصب دستگاه نسبتاً ساده و کارآمد است. تجهیزات پیشرفته‌تر جدید قادر هستند تا هرگونه فرمت طراحی وارد شده به دستگاه (drawing exchange format  – DXF ) یا فایل‌های dwg. (drawing) را برای دستیابی به نتایج مورد نظر به صورت خودکار تصحیح کنند. حتی سیستم‌های برش لیزری جدیدتر می‌توانند یک کار را شبیه‌سازی کرده و به اپراتور اعلام کنند تا تکمیل فرآیند چه مدت زمانی به طول می‌انجامد، سپس پیکربندی مورد نظر را ذخیره کرده تا بعداً در هر زمانی قابل بازیابی باشد.

توسط |۱۳۹۹/۱/۴ ۱۰:۴۵:۴۲فروردین ۳ام, ۱۳۹۹|مقالات و دانستنی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه