برش لیزری تکنولوژی برش مواد مختلف به وسیله اشعه لیزر می باشد و عموما در بخش تولیدی صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع برش، یکی از معمول ترین روش ها برای پردازش مواد به شمار می رود. از قابلیت های این تکنولوژی می توان به ایجاد برش های دقیق، آب کردن، سوزاندن و یا تبخیر محدوده گسترده ای از مواد از جمله استیل ضد آب، آلومینیوم و … اشاره کرد.

برش لیزری از طریق هدایت اشعه پر قدرت لیزر به وسیله آینه و عدسی های موجود در دستگاه انجام می شود. استفاده از مجموعه ای از آینه ها و عدسی ها، موجب تمرکز پرتو لیزر شده تا برش لیزری به دقیق ترین حالت ممکن انجام شود. همانطور که اشاره شد، لیزر توانایی برش انواع مختلفی از مواد را دارد. موادی از قبیل چوب، فلز، استیل ضد آب، پلکسی، پارچه، چرم و … به راحتی به وسیله لیزر برش خورده و یا حکاکی می شوند. لیزر با بالا بردن حرارت سطح یک ماده موجب تبخیر یا ذوب شدن آن قسمت شده و در نهایت برش لیزری انجام می شود. با استفاده از لیزر نیازی به حرکت دادن و تغییر موقعیت ماده مورد نظر نمی باشد. در نتیجه خراشی بر روی سطح مواد مورد استفاده ایجاد نمی شود.

استیل ضد آب یکی از مواد پرکاربرد جهت برش لیزری می باشد. این استیل که در بازار با نام استیل نگیر یا استیل ۳۰۴ شناخته شده است با توجه به ویژگی های این فلز، از انواع لیزرها برای برش آن استفاده می شود. این فلز قابلیت جذب بالای نور مادون قرمز را داشته و برش آن با لیزر بسیار سریع، دقیق و صاف انجام می شود. لیزر توانایی برش، حک و علامت گذاری ورقه های استیل با ضخامت های متفاوت در کمترین زمان و دقت بسیار را دارد. در واقع چون برش لیزری بسیار یکنواخت، صاف و دقیق انجام می شود، تأثیر منفی بر روی ورقه های استیل یا دفرمه شدن آن ندارد. با ایجاد تنظیمات درست و بهینه دستگاه لیزر کیفیت برش لیزری همواره عالی خواهد بود. با استفاده از لیزر CO2 می توان ورقه های ضخیم تری از استیل را برش زد. این لیزر توانایی برش ورقه های استیل  ۱ میلیمتر را با سرعتی بالا (حدود ۱۸ متر در دقیه) دارد. معمولا برای برش قطعات ریزتر این فلز از لیزر فایبر استفاده می شود. لیزر فایبر توانایی برش قطعاتی با عرض برش ۲۰ میکرون را دارد.

دستگاه های لیزر دارای نرم افزار های منحصر به فردی می باشند از طرف سازندگان این دستگاه ها ارائه می شود. این برنامه ها غالبا دارای ورودی DXF می باشند که این موضوع باعث شده کار طراحان ساده تر انجام شود و بتوانند از قابلیت های نرم افزار اتوکد Autocad در برش لیزر استفاده کنند.